lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Jaquetta was exposed to excess testosterone during prenatal development. As a young girl, Jaquetta is likely to:
What is the denouement of the story the adventure of the cardboard box
Which of the following is NOT a leading cause of collisions? A. Alcohol and drugs B. Driving without a license C. Distracted driving D. Sleepy driving
can anybody please help me??
Ata restaurant you only have $20 to spend on dinner. In addition to the cost of the meal you must pay a 15% sales tax and leave a15% tip what is the most expen
Augi is the hottest new pop singer, but her agent discovers that Internet sales of Augi's music have been poor due to Internet piracy. However, concerts are reg
Some synthetic drugs are illegally made in laboratories. Which one of the selections below is a synthetic drug? A. K-2/Spice B. Bath Salts C. Fentanyl D. MD
The response protocols and structures described in the National Response Framework align with the NIMS, and all NIMS components support response. True or false?
What are the correct outputs, during the citric acid cycle, from one molecule of glucose?
A condition in which blunt injury causes some bleeding in the muscle is commonly known as_________.