katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Plz help me with this question plz it's due tomorrow
the area of this circle is 72π m^2 what is the area of a 45° sector of this circle
HELP PLEASE HELP HELP
HELP ASAP!!! Carbon dioxide (CO2) is a gaseous compound. Calculate the percent composition of this compound. Answer using three significant figures. What is th
In 1928, herbert hoover __________. select one: a. had little government experience b. called for repeal of prohibition c. won the presidency, primarily because
What is the GCF of the numerator and denominator in the following fraction? -99/176 3 9 11 They are relatively prime.
Which agent of metamorphism can cause the overall composition of rock to change? heat energy pressure hydrothermal solutions
Jean-François Millet's The Gleaners blends _______ with realism.
Preparing the body for the "fight-or-flight" response during threatening situations is the role of the ___
What are the different types of sensory receptors labeled in the diagram below?