yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

what is 5.316 - 1.942 (show ur work) Thanks
identify the ways in which landscape paintings of the Tang and Song dynasties were unique
Who was considered to be the ""Father of Public Education?""
Add the suffix to the root, creating a new word. tart + -ness
Cacharrerosdelaweb. Com los mejores consejos y trucos para grabar videos con el móvil de forma efectiva.
HELPPPPPPPP ASAP !!!!!!!!!!!!!!!
Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2, and the profit on every wrap is $3. Sal made
what is the best meaning of the word hue as it is used in the sentence?
How the 13th, 14th, and 15th amendments to the u. S. Constitution have been implemented by the congress.
can someone solve this using order of operations and please explain very well i have a test on it Explain in details