yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

The graph of this system of equations is which of the following? 2x + y = 6 6x + 3y = 12
What is the value of x?A. 155°B. 60°C. 35D. 25°​
This type of muscle works by helping the agonist so that it can act more efficiently.
The acceleration of high-speed aircraft is sometimes expressed in g's (in multiples of the standard acceleration of gravity). Determine the upward force, in N,
What theme is present in the following excerpt?"You must suffer me to go my own dark way. I have brought on myself a punishment and a danger that I cannot name.
The American colonies decided to make their new nation a republic because they
HELP!!Use the figure to decide the type of angle pair that describe <6 and<4.
What is the simplified form of 10,000x64 ? 5000x32 5000x8 100x8 100x32
Which approach is a negative way to deal with conflicts? • A. resorting to submission B. confronting the issue c. analyzing what you could do differently OD. ev
You have just won $150,000 from a lottery. If you invest all this amount in a tax-free money market fund earning 8% compounded weekly, how long do you have to w