amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What two plant traits did Luther Burbank try to combine in his crosses?
Which statement best summarizes life for Native Americans in modern New Mexico? Native Americans all live in separate communities on reservations. Native Americ
Identify the two whole numbers between which the product lies 7×8/10
What is the primary role of the respiratory system in living organisms? a. to make carbon dioxide b. to obtain oxygen c. to use up nitrogen d. to find hydro
Why is congress barred from including conditions concerning a State's government?
How are improper fractions and mixed numbers alike and different different
a shift in thought can be indicated by the use of
Which of the following nations have not staked a claim to Antarctic territory? United States France Chile Japan Germany Argentina
all I drank 3/4 of a 16 fluid ounce bottle of juice how many fluid ounces of juice left in the bottle
Q: how do I find the average of a line plot? A:look at the picture