amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Explain what speed choices drummers playing indian rhythms would have and how the speeds relate to each other
Read the excerpts from Articles I, II, and III of the Constitution. Which founding principle is expressed in these Articles?Article I, Section 1All legislative
Atoms How many protons does a carbon atom have?
how does human activity affect the earth’s surface?
The economic isolation of Great Britain was fairly well accomplished with the institution of the © Continental Congress O Congress of Vienna O Continental Syste
Explain, in detail, how Texas became part of the United States.
The test states " But from a moral perspective, Bezos should really be looking down rather than up." The "up" they are referring to is his space ventures/spond
Find the value of x 7p4 1000 (2x+3) 510 n x =
Aisha estimates the product of 12 and 2.4 by rounding 2.4 to the nearest whole. What is Aisha's estimate?
Nam wishes he......thanh some money for he rent A. Can lend B. Lend C. Could lend D. Will lend