Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

What is an essential government role in market economies? to control prices and costs to prevent monopolies and collusion to provide luxury items to market good
Total sales: 210.13 Sales tax rate: 7.25% What are you supposed to do
What is the main difference between a cell nucleus and a nucleoid? A. size of the organelle B. arrangement of the cytoskeleton C. movement of the flagella
if you wanted to describe an increase in volume to your class which of the following objects would be the best item to use?
Eric's notebook has 30 pages. He wants to write a number on each page. How many digits will he write when he numbers all the pages in the notebook?
dna replication results in two dna molecules
A cone-shaped container sits inside a larger cone. The inner cone has a height of 3 in. and a diameter of 5 in. The outer cone has the same diameter and is 14 i
What is 3 7/9 as an improper fraction?
the sales tax on a piece of furniture that cost $450 was $28.13. what was the percent sales tax?
Is there a relationship between an elements atomic number and its first ionization energy (IE)?