Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

if we divide x^3 + 3x by x, the result will be?
Which of the following best represents the central moral obligation of humanity toward children? a) Education is the key to the development of a society. b) Bio
please help its the last one i need ! Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Match the pairs of equivalent expressions.
Buyer Bill has agreed to pay for a computer system after all hardware has been installed and operational. What type of contract does Bill hold
Hello guys, plz help me with this question ASAP! Its about exponential function. Plz answer if you know the answer, THANK YOU SO MUCH ☺️
how do you do papier mache​
HELP What are the base units the SI units are based on?
You are suddenly given a very large (1000 ) number of old desktop computers with old CRT monitors. What could you do with them
The energy of a photon is ________ proportional to its wavelength.
How can you fix the following run on sentence? The kids at the bus stop were cold they all huddled together for warmth.