rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the straight line having Slope = -6, y-intercept = 5, in slope intercept form
Which is the angle of the depression from A to B?
Online social network has become increasingly common among all ages. how do these new technologies affect the way we socialize and build relationships?
Plz help me fast please
Copper (I) ions in aqueous solution react with NH3 to form [Cu(NH3)2]+. The Kf of that complex is 6.3 x 1010. Calculate the solubility of CuBr in 0.50 M NH3. Th
A bird is flying 5 m/s. How far will it travel if it flies for 3 minutes?
Which participant in European exploration is being described below? This country began the Age of Exploration. Its explorers were the first Europeans to journey
Read the sentence. Japan with many volcanoes, earthquakes, and occasional typhoons is vulnerable to natural disaster. Which is the best way to revise this sen
How do you know the opposite of a nonzero integer?
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you