rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

what was thomas ' job at the time he met alice cogswell
The cost to rent a video game for 3 days was $10. It costs the same amount each day.
How are macromolecules formed from the essential of living systems
The ATMOSPHERE is composed of the _____________ surrounding the Earth. A. soil B. vegetation C. water D. air The _______________ is composed of all livi
In what ways did President Reagan escalate government spending on defense?
If a chemist performed an experiment in Spain
When did the French begin to settle colonies in North America?
Bruce Hand felt hunger pangs as he sat in the bush. The birds twittered around him. He was waiting for his contact, Jet Hawkins. Bruce Hand checked his watch. H
Sociologists use the term "social marginality" to refer to
When electromagnetic fields interact with charged particles ?