dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

How does the number of valence electrons in a metal affect its ractivity.
16) The form asks, What essential question(s) are you studying and how will this video relate to them? This is MOST LIKELY A) to check that the video is not too
help pls would it be A or D?
3/8 + 1/8 + 2/3 - 1/2 =
Helppppppp plsssssssss meeeeeee so harddddddd
which country has the largest share of total world exports?
How are insulators and conductors different? a Insulators cause electricity to heat up, and conductors cause electricity to cool. b Conductors allow the flow of
Lulu and Cece collect a total of 35 shells from the beach. At first, the ratio of Lulu's shells to Ceces shells is 5:2. Then Lulu gives 5 of her shells to Cece.
who was an american enlightenment thinker who investigated the nature of lightning, invented the pennsylvania fireplace, and helped found the united states?
Which direction did Georgia’s capital cities start to move in? WHY?