dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

A lack of Hungarian representatives in the government and ____________________ lead to uprisings against Austrian rule.
In which sentence is the word but used as a preposition? A. We would like to visit the Grand Canyon, but our vacation time is up. B. None but the
Where does surface water collect if it does not flow to the ocean
Steve lives in a country which claims to have been the first to adopt Christianity as a state religion. In which country does Steve live?
write each fraction as a unit fraction 12/84 13/143 23/138
. A pattern of being late for work or for appointments is usually
3. How are a hypothesis, a prediction, and an experiment related?
how did the civil war affect industries in the north?
What word should you avoid when correcting a child?
__________________ kills many disease-causing bacteria that may have been ingested. A. Pepsin B. Bile C. Gastrin D. Hydrochloric acid