ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is the author’s opinion of the Roman people? Romans are the most respected, praised, and magnificent people on Earth. Romans are rarely viewed by the rest
Estimate 1757.5 divided by 38
Plz help me!! I’m fooling an essay about the civil rights and I need to know what is a Jim Crow law!!!
Branson and his sister beatrice combined their allowance of $7 each, so they could buy a movie for $12. They bought $1 containers of fruit salad with the remain
Clea attends music lessons every 2 weeks, Dane class every 3 weeks, and has a dental appointment every 6 weeks. If she attends all three this week, when will sh
What are the first 4 terms of the arithmetic sequence in the graph? Enter your answers in the boxes. ___ , ___, ___, and ___
please help! brainliest, rattings, thanks, etc. Solve the equation. Round the answer to the nearest tenth. 1.04x + 3.14 = 7.98 x ≈ 4.5 x ≈ 4.6 x ≈ 10.7 x ≈ 4.7
List 5 advantages and 5 disadvantages of voluntourism ?
Write the equation in slope-intercept form, of the line described. Has the same slope as the equation y=x+3 and y-intercept (0,-1)
how did african americans participate in world war 1