ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is the greatest number which can be made using each of the digits 5,3,1,4,7?
As you read the poem “The Raven,” which words from the poem did you need to look up in a dictionary? List at least three and provide their definitions. Include
At a restaurant you ordera meal and a beverage that cost $14. You leave a 20% tip and the sales tax is 6%. What is the total cost of the meal?
the same cafe uses 18.5 cups of flour to make 100 servings of pancakes.how many cups of flour are in one serving of pancakes?
how many prtons neutrons electrons are in helium
Chemistry: counting atoms in compounds worksheet #7.0.1 Answer please!!!!!
What is the greatest number which can be made using each of the digits 5,3,1,4,7?
Which words make up the adverb phrase in this sentence? We walked to the store to buy milk and bread. a. to buy b. milk and bread c. We walked d. to the store
Why was there a debate between the federal and state governments over the funding of transportation improvements? A,each wanted credit for the new developments.
what is nine and eighty four hundredths in standard form