vyjahdavis07 vyjahdavis07
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $4.77 for 9 oranges how much would it cost for 1?

Respuesta :

lesliemerten2005 lesliemerten2005
  • 04-05-2020

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

Answer Link
nemo4547
nemo4547 nemo4547
  • 04-05-2020

Answer:

.53 cents

Step-by-step explanation:

4.77/9 = .53

unit rate

Answer Link

Otras preguntas

Please help! I am confused with both a and b on number 11
A woman begins driving her car 25 km north of calgary. Some time later, the woman and her car are 100 km north of calgary. What is the distance and displacement
Which unit of organisms evolves—an individual, a population, or a species? Explain.
I only have 20 mins. Need help with this American Government question. What is the difference between the due process guarantees in the Fifth Amendment and the
How many tobacco-related deaths occur each year? A. 1 million B. Almost 2 million C. More than 5 million D. 10 million
[tex]solve the following logarithmic equation: log _{12} (x-3) - log_{12} (x+7)=log_{12}3[/tex]
If the total cost of an apple and a banana is $1.10 and the apple cost $1.00 more than the banana. how much does the banana cost?
15 less than the quotient of e and d
Which of the following fractions has the greatest value? A) 3/8 B) 2/3 C) 7/10 D) 1/2
Line AD and Line AC = 6. What is the area of ABCDE? ____ sq cm