nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Baskin's pretax accounting income in Year 2 is $100,000. Baskin received cash rental payments in advance for $20,000 in Year 1 and $30,000 in Year 2, which are
After de Broglie proposed the wave nature of matter, Davisson and Germer demonstrated the wavelike behavior of electrons by observing an interference pattern fr
A commuter backs her car out of her garage with an acceleration of . (a) How long does it take her to reach a speed of 2.00 m/s
English b please help​
If our school decided to get rid of all rules and give students complete freedom, what do you think would happen? Would students do their work? Would they take
Jessica purchases a kayak in Florida, where the state sales taxes are 6%. She paid $72 in sales tax. What was the retail price of the kayak?
what is the measure of arc TUV
If the supply of aisle seats equals the supply of middle seats on an airplane, and the demand for aisle seats is _____________ than the demand for middle seats,
Help please it's overdue:(
An electron-dot structure is a convenient method of representing A. The complete electron configuration of the atom. B. all electrons of the atom. C. valence el