nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is most likely the result of religious socialization? playing a sport taking illegal drugs being born with a physical disability believin
If a(x) = 3x + 1 and b(x) = x-4, what is the domain of (bºa)(x)?
Contrary to popular perception (A) The West was the most urban region in America. (B) Most immigrants who settled in the American West did not disturb the envir
Hattempt last question below, or select another question rest tenth of a percent Out of 270 racers who wanted the then, 243 completed the race, 20 gave up, and
How did imperial expansion between 1600 and 1900 affect the balance of power in the world?
Which equation represents a linear function?
Many burglaries have ocurred in our area recently. 2. It seems that the perpetrators pose as workers for a lawn service. 3. They travel from house to house aski
last year 120 students recived high honers at graduation. this year 144 students recived high honers. what was the percent increase from last year to this year
Nitric acid (specific gravity 1.42) costs $51.95 per liter. A student spills 5.112 kg of nitric acid in the laboratory, what is the cost of the nitric acid wast
the science teacher has 7 packs of seeds and 36 students if the student should each plant the same number seeds how many each student plant​