meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

The map shows the average high temperature in july for two cities in texas
One expression for their total amount is 189 plus 224 plus q. QUESTION: find at least two different pairs of numbers that p and q could be.
ㅤpoint c and point d are plotted on the graph. plot points a and b to form rectangle abdc with an area of 36 square units. plot point e at (2, 4).
On the income statement, a merchandising company reports the cost of merchandise inventory that had been sold to customers. TRUE OR FALSE
47 in = ? ft ? in 3 ft 11 in 4 ft 0 in 3 ft 9 in 564 ft 0 in
The sum of 1/3 of a number and 12
If the team started the day with 28 points and ended with 53 points, how many science problems did they get correct? Write and solve an equation to answer the q
Which excerpt from Infinite Jest best supports the inference that Hal is extremely intelligent? a. ‘My application’s not bought,’ I am telling them, calling int
Which image is a reflection of the right triangle shown over the given line of reflection? A blue triangle and a line are shown.The triangle has a horizontal si
What is the energy produced through cellular respiration called?