meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

When you notice the soft sound of rain on the roof, it has crass ed a perceptual line called your _____ threshold for detecting an auditory signal? A:absolute B
The depth of the water, d, at the end of a pier changes periodically as a function of time, t, in hours as shown in the graph below. According to the model, the
Choreography is the art of making dances and the name given to predetermined sequences of dance movements. a. true b. false
Doping is not considered cheating under Olympic rules. true or false
which one was true of secretary of state William Henry Seward
What effect did the Iconoclast controversy have? (1 point) a) The use of icons was gradually forgotten. b) Religious opponents overthrew the emperor. c) The pop
A print advertisement to encourage people to consume more milk shows the picture of a celebrity with a glass of milk in her hand. Which persuasive technique is
The thermosphere is _____.
To qualify for the moving expense deduction, an employee must change job sites, move a required distance, and change employers. a. True b. False
Each of the uncles had lost _____ invitation. Which pronoun agrees with the underlined indefinite pronoun? A their B theirs C his D its