mathgenius10197 mathgenius10197
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Divide $70 in the ratio 1:2:4

Respuesta :

nabindahal111 nabindahal111
  • 01-09-2020

Answer:

Here Ratio=1:2:4

total money =$70

Step-by-step explanation:

let the ratio number be 1x,2x and4x

Now,

1x+2x+4x =$70

or, 7x. =$70

or, x. =$70÷7=$10

again,

1x=1×$10=$10,

2x=2×$10=$20 and

4x=4×$10=$40

Answer Link

Otras preguntas

$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer
What is meaning of irrational exponents.
how many barrels of oil are used per day in the us?
Why does Aunt Ifeoma get upset with Kambili and not Amaka when Amaka insults her
im gonna die pls help
CAN SOMEONE HELP ME!! Now make a list of questions to guide you in your research. You should be able to answer these questions in your paper: What characteristi
je ne joue sur la route c'est tre's dangereux
How did Leonardo da Vinci record his thoughts and ideas?
Which of the following statements is correct? Multiple Choice Men are twice as likely as women to suffer from major depressive disorder. Women are more likely t
You work in a hardware store. You have two boxes of nails. The first box weighs 6 pounds, 7 ounces, and the second box weighs 2 pounds, 9 ounces. Which equation