wysistevekovecsi wysistevekovecsi
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 02-12-2021

[tex]\begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;km\\ \cline{1-2} 32&14\frac{2}{9}\\[1em] x&1 \end{array}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\frac{2}{9}}{1}\implies \cfrac{32}{x}=14\frac{2}{9}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\cdot 9+2}{9} \\\\\\ \cfrac{32}{x}=\cfrac{128}{9}\implies 288=128x\implies \cfrac{288}{128}=x\implies \stackrel{~\hfill \textit{2 bucks and 25 cents}}{\cfrac{9}{4}=x\implies 2\frac{1}{4}}=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

PLZZZZ HELP ME WITH THIS QUESTION!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I need helppppppppppppp
Choose the slope-intercept form of 3x + 2y = 5.
Brainliest!! I'll do anything if u help me
I need help plealseeeeeeee nowwwee.... I need to write an original poem about a "mother".... Can can someone help me start with it ​
Both a toothbrush and a car are examples of technology. Explain why both are considered technology.
x cubed - y cubed factor completely​
While listening to his heart with a stethoscope, you notice a high-pitched, blowing, systolic murmur, heard best directly under the left nipple. a review of rog
A white tailed deer can sprint at speeds up to 30 miles per hour. American bison can run at speeds up to 3,520 feet per minute. Which animal is faster and by ho
Phosphorous cycle between living things and the