Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

When wearing a suit of armor, one would notice that it was generally A.heavy and hot when worn. B.easy to put on by oneself. C.not worn in horse back. D.constru
Hello, I have a fun question that can help me with my assignment. What are some fun facts about Colosseum, Italy? I would appreciate your answer to include de
What is the thesis statement (the main message or moral of the Story)that the author is trying to convey
The client has a fractured tibia. After the cast is applied, he is at high risk for compartment syndrome caused by:
What is 34% of 375?​
A car is traveling down a highway at a constant speed, described by the equation d=65t , where d represents the distance, in miles, that the car travels at this
which characteristic do valence electrons indicate about reactions between atoms?
y=-3x-8 how is this graphed
35 POINTS PLEASE HELP ME Prompt Lee del cuento Pescador de Caña por Ernesto García Ladevese y contesta las preguntas que siguen. Pescador de Caña Sentado a la
What is 10.5625 as a fraction? Show all steps and reason why.