Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
which explorer sailed for france?
What is 0.05 percent of 6.5?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
Why does Louis XIV want to expand France's border?
A tree was chopped down and cut up in a local forest.The tree changed in shape.What kind of change took place?A.chemical changeB.physical change C.phase changeD
Can someone please help me ?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)