Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
What is the main religion of Latin america
when we look at a leaf, we see the colors of light that are reflected off its surface. how does the relatively low flow of oxygen in green light?
What is the main religion of Latin america
What is the main religion of Latin america