keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

For whom did the Massachusetts Bay Colony provide a safe religious haven?
Which describes a major challenge facing the builders of the transcontinental railroad?
complete the pattern 9.5 950 95,000
list the units from most precise to least precise
When we say "the data support a hypothesis," we mean that the data ______. A. agree with the hypothesis B. disagree with the hypothesis C. were used to make
what is the definition for the word theory
Why are Americans considered to be an “ideologically homogeneous” people?
what is the number 8.293 round in the tenths
11 more than twice a number x
what is .645 converted into a fraction in simplest form