keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

You are conducting an experiment with phosphorus and nitrogen being added to the soil of a growing plant. When the amount of added nitrogen is increased, the
What is the value of 6P6?  A.1  B.36  C.720  D.46,656
Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
how much sperm does it take to make a baby?
The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?
what is the definition of bureaucratic personality
The Earth has a radius of 6,400 kilometers. A satellite orbits the Earth at a distance of 12,800 kilometers from the center of the Earth. If the weight of the s
Two parents with dimples have a child with no dimples. The allele D for dimples is dominant. What are the possible genotypes of the parents? I. DD and Dd II. Dd
What is a sound wave?
Which of the following is most important in classifying two groups of bears into the same genus? A. similar diets B. similar genes C. similar habitat D. similar