diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is true for both photosynthesis and cellular respiration? a.Both occur in all organisms b.Both occur in most producers c.Both produce carbon diox
Faye, MArtin, and JOhn have stickers, Faye has 18 stickers, She gives some to MArtin, and now has 7 stickers left. Write a number sentence that can be used to f
Buddhism is the main religion of India. A. True B. False
how do you write words to match the expression for 3+(4×12)
what is the lowest common denominator of 20 and 24
speeding,peeling out or weaving through traffic are all examples of what
Nitrogen is important to life because it is part of _____. DNA, amino acids, and proteins plant photosynthesis the air we breathe lightning storms
SHEILA WROTE A DIVISION STORY. SHE ASKED HOW MANY EQUAL GROUPS 24 FLOWERS COULD BE PUT INTO. WHAT INFORMANTION MUST SHE GIVE ABOUT THE GROUP?
Which event put an end to the Concert of Europe? A.) the French Revolution B.) the Greek revolution against Turkish rule C.) the Haitian Revolution D.) the Fren
what number has 2 more tens than 40 and the same number of ones as 18?