diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

A team of biologists is studying a population of 800 fish they find that 15 out of every 75 fish are more than 30cm long based of this result how many fish in t
!!!*BRAINLIEST*!!! An Olympic swimming pool measures 164 feet long, 82 feet wide, and 9.8 feet deep. It takes approximately 7.48 gallons of water to fill 1 cubi
Orion Flour Mills purchased a new machine and made the following expenditures: Purchase price $56,000 Sales tax 5,050 Shipment of machine 810 Insurance on the m
Ryan is installing new flooring in house. Ryan can install 196 square feet of flooring in 2 hours How much new flooring can Ryan install in 16 hours? Please let
please help me do it i cant get it
4 The rate of compound interest is 7.5%. How long will it take for an investment of $4500 tobe worth more than $7000?Please use the compound interest formula fo
explain insurance policies covered with respect to Safety and Health ofWorkplace?​
1. Think of a couple you believe has an ideal relationship. How would this change if one of them acquired a disability? Who could cope the best as a caregiver?
The formula for the volume of a cylinder is V=pi r*2h What is the approximate volume of two refraction cups? Use 3.14 for pi.
pls help me asap, can someone put gale in a sentence? thank u