diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

The United States placed nuclear missiles in this country, causing Russia to place some in Cuba. France, Great Britain, Turkey, Iraq
explaining why did the Continental Congress have difficulty raising money
Please answer quickly in Anne Of Green Gables What does Anne forget to tell Marilla about the plum sauce? A. She'd forgotten to put it in t
In the book Anne of Green Gables what does Matthew say about Mrs. Blewett?
Which of the following sparked the French Revolution? a. the French and Indian War b. economic and political problems in France c. social and foreign policy con
"We are retainers from Hygelac’s band. Beowulf is my name. If your lord and master, the most renowned son of Halfdane, will hear me out and graciously allow me
OD is often defined as: anything done to better an organization a planned effort to improve the effectiveness of the organization training function of the organ
10.895.73 in word form
Which processes may release carbon dioxide into the atmosphere? Select all that apply. a. animal respiration b. volcanic eruptions c. burning fossil fuels d.
Marco has a jug with 37 1/2 ounces of juice.He wants small cups to give samples of the juice. each cup can hold 2 1/2 ounces of juice.how many cups can marco fi