diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

1. A researcher is interested in knowing about the number of hours UCF students sleep per night. In a survey of 400 UCF students, the average number of hours sl
Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through (6,-2) and (12,1)
Armond does not feel much emotion and does not really want to do anything. He has also completely withdrawn from his friends and family. The presence of these b
15 Select the correct answer. What is the phenomenon called when a camera itself accurately controls the exposure in the image? A. aperture priority mode B. shu
After a concert for 1,600 people, only 8 people said they would not go to see the band again. What percent of the people who went to the concert said they would
Sulfur dioxide has a vapor pressure of 462.7 mm Hg at –21.0 °C and a vapor pressure of 140.5 mm Hg at –44.0 °C. What is the enthalpy of vaporization of sulfur d
Get points From here
With no air resistance, the time, t, it takes an object to fall h feet, can be determined by the equation t = square root of h/4. What is the height when the ti
What does the imagery suggest about Thoreau’s viewpoint
A researcher was interested in the differences in the opinions about marriage between men and women. She predicted that women would have different opinions abou