Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x, y, and z
Which statement BEST describes how the Transcontinental Railroad contributed to the closing of the frontier? A) Work on the railroad was physically difficult a
Please HELP ME IN THIS QUESTION ¤¤​
necesito la exposicion, aumento de la accion, climax, accion de caida, y la resolucion de la pelicula fast and furios 9​
Question 6 (1 point) An observer standing by the roadside noted a truck is travelling 18 m/s East while a cylinder inside the truck rolls to the back of the tru
solve for X somebody help me out
Find x. Do not round your answer. 8 cm 4 cm X = - [? [?] ci cm
Using the scale, calculate the distance between Delhi and Kolkata, Chennai and Thiruvananthapuram, and Mumbai and Panaji in kilometres.
What is biology and science​
simplify the expression