Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

In a row of boys facing north , A is fifteen from the left and C is fifteen from the right. B who is fifth from the right of A is fifth to the left of C in a ro
A girl learns that whenever her older brother shares his cookie with her, her mother gives him a piece of candy. the girl's learning is a demonstration of
PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP!!! SEE BELOW
Find the Lcm of 717,621
Bert skies for 1 3/4 hours Friday night, 5 1/3 hours Saturday, and 3 1/6 hours Sunday afternoon. How many hours did he spend skiing that weekend?
Who was the first musician to play?
How many moles of hydrogen molecules (h2) would be required to produce two moles of hydrogen peroxide (h2o2)?
Angie hit the back of her head and now she has difficulty walking. her doctor found that her spinal cord is intact but her __________ is damaged.
Which is the graph of f(x)=100(0.7)?
Select all that apply plz help ASAP HELLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP