andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

In cell K10, create a formula using the SUM function that calculated the total of the range F17:F20 subtracts it from the value in cell J10 adds the total of th
How does sea navigation work?
PLSSS ANSWER!!!tnk u!!!​
Could I have a clear explanation of First Person, Second Person, and Third Person views? I'll mark brainliest. Thanks.
The wind blows a lawn chair that weighs 4 kg into a fence with a force of 8 N. How much reaction force does the fence exert on the chair?(1 point) 2 N 0.5 N 8 N
In a sport is added time played at the end of the match
A credible source is a ________ source.
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST Below is the table of values of a function. Write the output when the input is n.
Feed a mouse a death cap mushroom. Two hours later, take out its liver and do RNAseq on it. What would you expect the data to show
Need help please answer