andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

he results of a survey are shown below. In the survey, 12 students said that they would like to learn French. How many of the students surveyed would like to le
give two ways to write the expression as a phase for 15-b​
The sides of an equilateral triangle are reduced by 12 units, 13 units and 14 units respectively and a right-angle triangle is formed. Find the length of each s
A. food B. clothing C. minerals D. papyrus
rewrite the following sentences using the very ' have to ' - it is important for us to leave at once​
Where do most of the important voting and election rules from? come
Which of the following words or phrases provides context clues for the definition of the word unique?
Analytical Essay, Hamlet Project: Analytical Essay Active Instructions Click the links to open the resources below. These resources will help you complete the
kylah tracy and sam and wonka i need you
Subtract 8 from 5 times a number. The result is 4 less than 3 times the number.