mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

in what main way wad bauhaus design similar to arts and crafts design
John Bunyan's The Pilgrim's Progress is an allegory that traces a pilgrim's journey. The deeper meaning revolves around the metaphor that life is a journey. In
This question can be inferred from the text, “Narrative of the Life of Frederick Douglass.” In Chapter 6, the sentence, Mr. Auld's words in the sentence, "As to
Algebra Nation!!!!!!!
The part of the psyche that freud thought was the reservoir of mental energy is the _____.
Please someone help I can help with any of your questions as well I'm good in all the other subjects but this Which factor makes an IRA superior to a regular st
Which sentence is an example of active voice? The dog barked at the mailman. The door was opened. The house was cleaned. You are loved.
what are the solutions of the equation Z ^ 2 - 6z - 27 equals 0
the sum of two numbers is 34. 1/2 the first number plus 1/3 of the second number is 14. write a system to find the numbers. solve the system to find the answer
Ben uses a table that has few columns. He knows about a particular value in the first column and wants to find the corresponding value of the row. What data org