mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

what is x minus 5 equals negative 13​
What is the exact distance from (–1, 4) to (6, –2)? (4 points) units units units units
PLZZZ HELP!!!!! NEED QUICKLY!!! Evaluate the function x2(squared)-3. when x= -2, 0 , and 2. please show how you solved it step by step so i know how to do it
Maura runs 5 miles in 1.25 hours. Ava runs 3 miles in 0.83 hours. Who runs faster?
What is the square root of 1369​
There are 11 members on a board of directors. If they must form a subcommittee of 3 members, how many different subcommittees are possible
There were three friends. Maybe you have heard of them! Harry was rational, logical, and cunning. Hermione was rule oriented, moral, and always ethical. Ron was
On January 1, 2015, Brooks Inc. borrows $90,000 from a bank and signs a 5% installment note requiring four annual payments of $25,381. Click here to see payment
The equation of the line that goes through the points (4,9) and (8,6) can be written in the form y = mx + b where m is: and b is:
Which of the following statements is most accurate? a. Females tend to live longer than males. b. Baby boys tend to cry more than baby girls. c. Males and fe