velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

William wakes up on monday thinking, "i am going to get to work early this morning, get my tasks done, and help my colleagues with their tasks." this is an exa
What makes Algernon suspect Ernest’s identity in Oscar Wilde's The Importance of Being Earnest? 1.He overhears Ernest talking about his wife who lives in the co
Acetic acid and water react to form hydronium cation and acetate anion like this:
Which of the following sentences are punctuated correctly? A: I want it right now! "she demanded angrily." B: "I want it right now! she demanded angrily." C: "I
When congress sent Andrew Johnson the civil bill of rights he what?
Drag the amounts to order them from greatest to least. 1qt=0.95L , 1gal =4qt, 1qt=2pt , Answers 3.8pt and 0.6gal and 1.9L
Allison spent a total of 16.20 for lunch at burrito de lite, including tax and tip. She paid 8 percent sales tax on her purchase and then left the waiter a tip
The process by which your eyes turn inward to look
A woman invested 3 times as much at 6% as she did at 3%. The total amount of interest she earns in 1 year from both accounts is $1,470. How much did she invest
6.45 and 10.2 how does the estimate compare to the exact product