velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Whats is the definition of Parallel Circuit
How many words are in the Pledge of Allegiance? a. 31 b. 22 c. 29
The winter-ravaged troops at Valley Forge, suffering from cold, hunger, and disease, participated in many forms of entertainment to keep up morale. What was a
How long is the term of Supreme Court justices? a. 20 years b. life c. until he or she reaches age 75
The withdrawal of eleven Southern states from the Union in 1860 which precipitated the American Civil War 1860 Election Secession Populism Dawes Act
The oldest rock in the world, the Granitic Gneiss, was found in what state?
Believing that all football players are academically challenged, that all African Americans are great athletes, and that all women can cook well are examples o
What historical event do Americans celebrate on the Fourth of July? 1.Official signing of the Declaration of Independence 2.George Washington's birthday 3.The f
The numerical factor of a term. In 5x, the 5 is the coefficient. Identities Origin Exponent Coefficient
This song, written and recorded by Woody Guthrie, puts to music a walk along our country’s highways, valleys, deserts, and wheat fields. Name the tune. a. “Am