estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

which linear equation approximates the best fit to the data?A) y=-2x+65B)y=-5x+100C)y=-x+68D) y=-0.5x+55​
Hannah and Corrine are playing a game by rolling two cubes, each numbered 1 through 6. If the sum of the numbers on the cubes is 7, Hannah wins. If the sum is n
1) if 40 sheets of paper cost $2.40 how much would 80 sheets cost 2)if 25 sheets cost $2.00 how much would 80 sheets cost 3)if 15 sheets cost $1.60 how much wou
Please answer!!!!!!!!!!!
Please help me with this
A flower bed has the shape of a rectangle 27 feet long and 9 feet wide. What is the area in square yards?
Which drug is given to cardiac transplant patients in order to prevent the body from attacking the new organ?
The pH of a solution is 4.36. What is the pOH?
Which of the following is a nonverbal strategy in public speaking? A] varying the rate at which you speak B] repeating keywords for emphasis C] varying the pitc
How do you believe the events of September 11, 2001, impacted the changes occurring in the private security/law enforcement relationship?