estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
How did the Declaration of Independence change the nature of the American Revolution?
What is a group of organisms that look alike and can reproduce among their selfs ?
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
Simplify (7-5i)(-3+9i)-(5+6i)^2
How did the Declaration of Independence change the nature of the American Revolution?
sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?