leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

A high school basketball team won exactly 85% of the games they played the last season. Which of the following could be the total number of games the team playe
Mary Willis is the advertising manager for Flint Shoe Store. She is currently working on a major promotional campaign. Her ideas include the installation of a n
what attributes of a solid figure should you identify to classify it as a polyhedron HELP ME ASAP PLEASE!!!!!!
6. The synonym of 'sprawling" is​
flavor (FLAY vuhr) noun 1. the distinct taste of a food or drink. The sauce has a great flavor. 2. an indication of the character of something. I can get a f
Which symbol correctly compares these? Numbers 0.31 _ 0.7 A. >B. =C. <
Which sentence is correct? a. The boys have already went swimming. b. The boys have already gone swimming. C. The boys have already go swimming. d. The boys hav
Readers can tell that a text uses a third-person point of view when the text includes the pronouns I and me throughout the story. includes the pronouns he and s
What is the surface area of the cube below? A. 12 units2 B. 20 units2 C. 8 units2 D. 24 units2
1 72 miles in 24 hour Unit rate please!!!!!