leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Select the point that is a solution to system of inequalities
A restaurant uses 5 Gallons of milk each day How many 1-Quart containers of milk does the restaurant use each day
Your round-trip drive to work is 4310 4 3 10 miles. How many miles do you drive to and from work in 3 3 days? CLEAR CHECK
The width of a rectangle is equal to "m" cm, but its length is five times greater than the width. Find the area of the rectangle. m is the variable..not meters
each case of apples Jake buys weighs 24 lb which equation tells the number of pounds in any number of cases
How to find the area of a triangle
Can someone help me ASAP please and thank you
What is the equation of the vertical asymptote of g(x)=4log3(x−2)+5 ? Enter your answer in the box. x =
Suggest ways in which web designers can use color to make a statement about the subject of a web page, a brand, or the website itself.
If the probability that it doesn't rain on a given day is .25, what is the probability that it doesn't rain 2 days in a row during a 5-day period? The answer is