peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

Help needed quickly! Step functions graphing (see image below)
Stephen takes a walk around the block. The rectangular block is 80m long and 115m wise. How far does Stephen walk? whoever answer I give them brainliest
k=13t-2 find the output of k when the of t is 3
A moving electron enters an electric field. The initial velocity of the electron is in the same direction as the electric field. How will the electric field aff
What the original source of the energy that transfers through the food web to a meat eating animals such as a cat
How could you correctly rewrite the equation 4(10+5)=6(12-2) using the distributive property?
I don’t understand how to do it I’m ver confused
Why didn't American troops invade North Vietnam?
solve by completing y^2+7y+12=0​
2.) What is the value of x?