peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

3 miles below sea level
i need help on doing the equal values method. Please tell me how to do y=11-2x y=x+2
Read the sentence. Sayeed Johnson, who is running for mayor, will be speaking at the city library tonight. Which terms describe the underlined portion of the se
how many atoms are in 22.5g of pentane
Colour walked the distance of 50 miles in six hours workout Collins average speed give your answer in miles per hour
Colour walked the distance of 50 miles in six hours workout Collins average speed give your answer in miles per hour
i will give brainliest !!!Write one paragraph to a incoming students recommending behaviors that will help them pass the integrated reading and writing course .
Which one of the following is an example of an indicator? A. High concentration B. Presence of H– ions in solution C. Litmus paper D. Electricity
Look at the picture, and imagine what is happening in this scene. Which stage directions would you give to tell the actors what to do next? (man gets up to da
What is the net ionic equation for cuso4+na2co3?