preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What happens in nuclear fusion? A. Isotopes are made from gamma rays. B. Two separate nuclei form one nucleus. C. Missing mass is added back to a nucleus. D. Nu
using the digits 1 to 9 fill in the boxes. ___x + ___ = ___x + ___​
answer?? please i need this
PLS HELP MY WORK IS DUE SOON
PLEASE HELP IM GONNA FAIL
A corporation distributes a 10 percent common stock dividend on 30,000 shares issued when the market value of it's common stock is $24 per share and its par val
An object becomes charged when the atoms in the object gain or lose
Heres another photo ill Post the word problem ina minute
I WILL GIVE WHOEVER ANSWERS THIS OVER 100 POINTS WITH OTHER QUESTIONS IF ANSWERED SOON AND BRAINLYEST OF COURSE In this assignment, you will select one of the
As a good rule of thumb, you should take a 15-minute break every _____ while driving.