preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Suppose each of the object's three dimensions is increased by a factor of 2 without changing the material of which the object is made. By what factor will the d
2. Why are negative ions usually larger than positive ions?
How is Dopamine transduced?
How to write your own consumer java.
The temperature dropped from 75 degrees to 50 degrees. What was the percent decrease in the temperature? 3315 50% 6633
50 POINTS BRAINLIEST FOR FIRST CORRECT ANSWER In the unit and the video, you learned about how some cultures don't value education for girls in the same manner
MRS HALE: (looking about) It never seemed a very cheerful place. COUNTY ATTORNEY: No — it's not cheerful. I shouldn't say she had the homemaking instinct. MRS H
4. Moss and liverwort are a type of plant with no vascular tissue (xylem or phloem). How might this limit the types of habitats these plants can survive in?
Traditional costume s have made in Nepal a colourful cultural land.Explain the statement.​
Water, H2O, is a molecule made of oxygen and hydrogen. The bonds that hold water molecules together are due to shared ___________, and known as covalent bonds.