Janicearr Janicearr
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled
by the equation 2x = 6. Plot a point the number line to represent the value of x.
+
0
+
1
+
2
+
3
+ +
4 5
+
7
+
8
+
9
6
10
11
12
13
14

Respuesta :

deonarinekameal37
deonarinekameal37 deonarinekameal37
  • 02-11-2020

Answer:

3 this is the answer for the question

Answer Link

Otras preguntas

which best describes the relationship of the embryo and the fetus.
what was the result of the peloponnesian war?
when and where was Hernando de Soto born
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Average national teachers salaries can be modeled using the equation y=9.25(1.06)^n , where y is the salary in thousands of dollars and n is the number of years
On June 8,1999, the national debt of the U.s.a was about $5,608,000,000,000.the population of the United states at the time was about 273,000,000.Suppose the na
what patterns are there in prime numbers
Rene is going to the lake to visit some friends. If the lake is 60 miles away, and Rene is driving at 40 miles per hour the entire time, how long will it take h
Why do you think England passed the Tea Act?
Write a modern question that means the same as: What would'st thou? Who hath dared to wound thee?