hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Find what heat in calories is required to change 52 gg of 0∘C∘C ice to steam at 100∘C∘C. The heat of fusion LfLf for water is 80 cal/gcal/g. The specific heat c
Pls translate! I can copy and paste it on google sadly so plss help!!!
For the following reaction, 6.79 grams of hydrogen gas are mixed with excess iodine . The reaction yields 775 grams of hydrogen iodide . hydrogen ( g ) iodine
I’ll mark brainliest please help !
Describe what is happening when we see the color white. why do we see white? 
Escoge lo que la gente esta haciendo en el parque. Dos mujeres estan conversando Esa familia esta almorzando en el parque Un hombre esta vendiendo helado. un ga
ANAGNOS: . . . It will no doubt be difficult for you there, Annie. But it has been difficult for you at our school too, hm? Gratifying, yes, when you came to us
The value of y is directly proportional to the value of x. Given y = 12 when x = 36. What is the value of y when x = 60? 13 3 20 180
Question: It is easy to distinguish between education and propaganda. The former aims at independence of judgiñent the latter supplies ready- made judgments for
who wants some pointssssss