hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is NOT a responsibility of the Judicial Branch? A) Establish a court system for all B) Oversee the Armed Forces C) Change or throw away laws tha
describe the role state constitutions play in structuring state and local government and protecting individual right
Please help me, I don't know
HELPPPPP 20 POINTS CORRECT ANSWER GETS BRAINLIESTsorry wrong amount of points ;-;
I need help!!! the last two answers choices are c. Atom 2 is the same, because it just has many electrons as the number of protons in atoms 1 and 3. D. Atom 2 i
Can someone please help me make a 5 paragraph summary of this video https://youtu.be/IcSnbXmJ9V0​
the contribution margin equals sales minus ______.
what provides the set of guiding principles for managing wildlife
Will mark brainlist THANKS!
Write the linear equation in Slope intercept form for a slope of 5/2 and a y- point intercept of 3