ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Which word identifies the agent that carries the energy released from earthquakes?
99 Points for correct answer!!!!!!!!! Given the Linear Equation in Standard Form below, solve for y in terms of x. 15x −3 y = 21 Which equation is the equivalen
HELP!!! Muscular endurance recommended workout intensities for this course are _______. Select one: a. 40-60% b. 60-85% c. 100% d. 60-90%
What do you think were the consequences of the isolationist policies of East Asia?
What American document served as a model for this document
[tex]4\sqrt6 +2\sqrt6 -\sqrt6[/tex] Simiplify this equation A 5√6B 5√18C 6√6D 6√18
Proteins are involved in all of the following roles in the body, but do not
Phillip is mowing his backyard. His backyard is oddly shaped. Phillip has an 8 ft by 8 ft pond in his backyard. What is the total area that Phillip will
Possible problems that can arise from having a large national debt
samantha has an older brother. right now, he is twice her age. but 8 years ago, her brother was 3 times her age. how old is each person now