jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

¿Cómo te llamas?a.Soy de Nicaragua.b.Estoy bien.c.Me llamo Pablo.
I need help on number 3
What principle was established in the school-sponsored prayer case of Engel v. Vitale?
in what way did the solve trade hurt life in West and central Africa
Explain what impact pollutants may have on the Great Salt Lake in Utah
In 1–2 clear, well-written paragraphs, analyze and explain how Emily Dickinson's use of capital letters, line length, and word position in "The Wind Begun to Ro
During photosynthesis, plants use sunlight, water and ________ to create sugars then and release _________.
Which highlighted word is an adverb let’s mow the lawn quickly
Trail mix made for three people uses 3 cups of almonds, 1 cup of raisins and 1/3 cup of chocolate chips. If the same ratio of ingredients is used for twelve peo
Our vestibular sense contributes to our ability to ________. maintain balance and body posture regulate body temperature feel pain distinguish the fat content o