jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

I NEED THE RIGHT ANSWER ASAP PLS!! What is the measure of the indicated central angle? A) 72 degrees B) 144 degrees C) 35 degrees D) 62 degrees E) None of
Dominic packed 50 unit cubes into a prism, as shown. Which statement about the volume of the box is true?
The technique of action painting was used by artists of which post-world war 2 art movement
How many molecules are in 9.95 moles of Co2?
What is the correct order of steps in a reflex arc?
Hello there! Can I get some help with this calculus homework #22 a and b please? I'll do the others. Thank you! ​
a roller coaster travels 3/4 of a mile in 40 seconds .what is the average speed in miles per hour​
Please help with this
Help simplify the answer. In the picture
100 POINTS AND BRAINLIEST A side of a triangle is divided into three congruent parts. Two lines, parallel to another side of the triangle, are drawn through ea