amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

solve this proportion: 1/c+5=2/3
What is 1/3 of 9 if u know please tell me thanks
A procedure designed to test a hypothesis
The florist has 63 roses and carnations.if she has 27 roses bow many carnations does she have?
(32-20) divided by 4
83/6 as a mixed number
Which expression could be a calculator’s display for the number 0.00000000000096?                                                       A. 9.6e13
What is the value of (-4.5) (-8.25) ? Please!
Which mixed number is greater: 5 7/24 or 5 5/16? Why?
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points 2,5 (9,2